איפה לבקר

ניתן לחלק את איזור האגמים של צפון אנגליה, אשר נחשב כחלק ממחוז קומבריה (Cumbria), למספר תתי-איזורים עם מאפיינים מעט שונים:

החלק המזרחי והצפון מזרחי
בחלק זה יש אזורים וכפרים שנחשבים יותר מרכזיים ופופלאריים. המקומות העיקריים והמומלצים ללינה וביקור הם בין השאר העיירה ווינדרמיר (Windermere) ושכנתה בואונס (Bowness-on-Windermere) אשר מהוות את אחד המוקדים המרכזיים של האזור, הן סמוכות וקרובות לאגם (Bowness סמוכה ווינדמיר רחוקה מעט), ונמצא בהן עשרות אפשרויות לינה, מסעדות, חנויות, סוכנויות טיולים והרבה אקשן ואנשים. אמבלסייד (Ambleside) ששוכנת ממש מעט צפונה מווינדרמיר קטנה יותר מווינדמיר אך מהנה לא פחות (אנחנו אוהבים אותה אף יותר), ניתן למצוא בה בנוסף חנויות רבות לציוד טיולים במחירים מפתיעים וגלריות מקומיות מעניינות, משם אפשר גם כן לצאת לטיולים רגליים או לכיוון האגם. בהמשך נמצא את גראסמיר / גראזמיר (Grasmere) – הכפר הקטן אך המיוחד אשר מהווה גם הוא נקודת מוצא טובה לטיולים רגליים בנופים המקסימים של הגבעות והיערות הסמוכים לו. ובצפון את העיירה קזיק / קסוויק (Keswick) אשר מומלצת גם היא לביקור ואף שהיה, מכילה מדרחוב מעניין, אגם עם סירות שאפשר לשוט בהן, מסלולים רבים לטיולי אופניים ומספר טיולים רגליים קצרים וארוכים.
מקומות אלו מהווים מרכזי תיירות של ממש והם לרוב נוחים מאוד לביקור, עם 'רוח' מקומית אנגלית ושימור של מבנים וסגנון בנייה מסורתי. הכבישים, התשתיות והאטרקציות מפותחים יותר במקומות אלו, ורוב המבקרים מגיעים לשם. חלקם גם נשארים באותם כפרים ומבצעים גיחות למקומות אחרים קרובים יותר או פחות (טיולי כוכב).
מאותם כפרים ניתן לצאת לטיול רגלי לגבעות סמוכות (בעיקר בקסוויק ואמבלסייד) ולראות מלמעלה את הכפר והאגמים שמסביב. כמעט בכל כפר מרכזי באזור (כולל כמובן במצויינים לעיל) יש מרכז מבקרים (Tourist Information) שבו ניתן לקבל מידע חשוב ועדכני, המלצות, הצעות, מפות, חוברות ועלונים של אטרקציות מקומיות.
האגמים באזור שניתן ורצוי לראות הם: Derwentwater שליד Keswick ואגם Windermere. אלו בין האגמים הגדולים והמרכזיים.
טיולים רגליים מומלצים לדוגמה: Latrigg Walk מ-Keswick, או Wansfell Pike מ-Ambleside. בקשו דף הוראות ומידע נוסף ב-tourist information בכפרים אלו. מסלולים רבים מתאימים גם לילדים אך יש לזכור שיש יש עליות לא תמיד קלות (עולים על גבעות). בכל מקרה הנוף מהפסגה תמיד שווה את זה!

האזור המערבי ומרכז איזור האגמים (לב השמורה)
כאן נמצא יותר הרים, ואזורי היישוב לרוב פחות מפותחים ומתויירים – לטוב ולרע. הכבישים צרים יותר והעיירות קטנות יותר עם כל המשתמע מכך. ניתן למצוא כאן כפרים יותר נידחים שנותנים הרגשה של שלווה ושקט אך יהיה קשה יותר להעסיק ילדים. בנוסף – הנהיגה וההתמצאות יהיו קשים יותר. אם כבר מגיעים אז מומלץ לנצל את הנוף ההררי ע"י נסיעה לכיוון 'מעברי הרים' כדוגמת "Honister Pass" דרומית לקסוויק, דרך אגם Crummock Water וכפר קטן בשם Buttermere. יש אפשרות לעשות נסיעה כזו כמסלול מעגלי מקסוויק (תזכורת – הכבישים צרים, סעו לאט ובזהירות כמו המקומיים). מן הסתם, רצוי לעצור מדיי פעם לתצפיות וסיור רגלי. לרוב אין הרבה מבקרים באזורים אלו, וניתן להגדיר את חלק מהמקומות כ"פראיים".
לאוהבי אתגרים והרפתקאות – לא מומלץ לבעלי לב חלש ומשפחות עם ילדים קטנים – אפשר לנסות לחצות במזג אויר טוב את מעבר Hardknott Pass. מדובר בכביש הבעייתי ביותר באנגליה, צר, תלול (עם הרבה צוקים), משובש, נידח ומדהים!. מעברים יותר עדינים, אך עדיין יפים, יש ב-Krikstone Pass בחלקו היותר מזרחי של האגמים.

האזור הדרום מערבי
בו יש כמה פינות חמד מצויינות לכל מטרה, אם כי זה לא איזור מאוד פופולארי (יחסית לקסוויק ווינדרמיר), ולא הררי ופראי כמו בלב השמורה (Buttermere, Hardknott Pass). אזור זה נקרא Eskdale או Santon Bridge. למי שרוצה לישון ביותר ממקום אחד באזור האגמים, אזור זה יכול להתאים ללילות האחרונים לאחר לינה בכפרים המרכזיים. יש באזור זה גם אגם נחמד בשם Wastwater, שבקצהו חניון ותחילת מסלול לכיוון הר סקפל פייק (Scafell Pike) ההר הגבוה באנגליה. המסלול לא קשה מדיי ומתאים גם לכל מיני גילאים (מורגלי הליכה) בחלק מדרכי הגישה (יש הרבה שבילים שמובילים לפיסגה, חלקם נוחים יותר וחלקם יותר מאתגרים. טיול לפסגה ובחזרה ניתן לעשות בכ-5 עד 7 שעות, תלוי בקצב ובשביל הנבחר. לרוב אין סימון שבילים (מעט רוג'ומים למעלה) אך בכל מקרה המסלול ברוב הדרכים יחסית ברור וניתן לעקוב אחרי מטיילים אחרים. בכל מקרה חובה להצטייד מראש במפות מתאימות. טיולים רגועים יותר אפשר לעשות למרגלות ההר או בסביבת בתי ההארחה – תשאלו בקבלה.
באזור זה ניתן גם לבקר באטרקציות כגון Muncaster Castle & Gardens, ורכבת הקיטור ישנה (מסלול לתיירים).
דרך מעניינת נוספת שיש לציין זו הנסיעה דרך Ulpha ו-Devoke Water. ניתן להשתמש בדרך זו אם מגיעים לאזור Eskdale או שעוזבים משם לכיוון דרום. כמו ביתר המקומות הפחות מרכזיים, הכבישים כאן צרים (אם פחות צרים מהכבישים בלב השמורה).

טיפ חשוב – מפות סימון השבילים של אנגליה יוצאות תחת השם "Ordnance Survey" והן ברמה מעולה. כדאי לרכוש מראש לפני הנסיעה: רכישת מפות של אזור האגמים באתר Amazon (אפשר לבצע משם גם חיפושים שונים על ספרים).

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות