מידע למטייל

Lake District

איזור האגמים (או – מחוז האגמים כפי שמכונה לעתים קרובות) נחשב לאחד היעדים הפופולארים לתיירות פנים באנגליה. באיזור יחסית קטן, מצוי הגן הלאומי הגדול באנגליה, ובו 16 אגמים ורכס ההרים הגבוה ביותר במדינה. בין ההרים שוכנים כפרים ועיירות שבתיהן בנויים מאבן, מפלים ושדות ירוקים. מי שיידע להגיע למקומות הנכונים ולא דווקא לאתרים המתויירים ביותר, ייהנה מחוויה של "לחיות בתוך גלויה" – הדוגמאות מוצגות בתמונות ברחבי האתר…

חלק מאזור האגמים בעל תשתית תיירותית מפותחת, ואילו חלקים אחרים יחסית נידחים. אך, לא רק שלווה ונופים מרהיבים יש באיזור האגמים. מבנה השטח הייחודי אידיאלי לפעילויות כגון:
– טיולים רגליים מכל הסוגים והרמות (ולכל הגילאים)
– שייט, טיולי סוסים, טיולי אופניים ואפילו רכבת קיטור
– נסיעה בדרכים הרריות, בואדיות ובין כפרים
– שופינג! כן כן – בעיירות הגדולות יותר אפשר למצוא חנויות רבות של ציוד מטיילים, ביגוד, כלי בית, ספרים, אומנות מקומית, מזכרות ועוד

מתי להגיע? (או – גשם גשם…)
עונת התיירות באיזור האגמים נעה בין סוף מרץ לתחילת נובמבר כאשר שיא העונה הוא בשיא הקיץ: יוני-אוגוסט ומבחינת התחושה ניתן לומר שקיץ ממוצע באיזור האגמים דומה לאביב הנעים בארץ. ההגעה בחורף גם אפשרית, אך מעבר לסיכוי גבוה מאוד לגשם, הקור מקשה על טיולים רגליים וסיורים בכפרים. שיקול נוסף שאין להמעיט בערכו – בחורף הימים קצרים מאוד. בקיץ יש אור למשך 16 שעות ויותר (יולי) ואילו בינואר יש בערך 8 שעות אור.
בשל האקלים השורר באזור ישנו סיכוי תמיד לממטרים וימים גשומים (אחרת איך יהיה כל-כך הרבה ירוק?) אבל ניתן לטייל גם בימים גשומים עם ציוד מתאים – נעליים עמידות למים, מעיל ומכנסי גשם. בבתי הארחה רבים אף יש חדרים מיוחדים לייבוש הנעליים והבגדים וזה חלק מהחוויה של טיול בצפון אנגליה ובאזור האגמים במיוחד. בנוסף – בעיירות רבות באזור יש חנויות ציוד טיולים במחירים זולים יותר אף מישראל וניתן לרכוש ציוד איכותי ביותר במקרה ולא הגעתם עם ביגוד מתאים מהארץ.
שימו לב – סופי שבוע וחגים יוצרים מעט עומס במרכזים הפופולאריים ובתקופה זו לא פשוט למצוא מקום לינה טוב במחיר סביר, לכן רוב האנגלים מזמינים מקומות לינה חצי שנה מראש ואף יותר.

הצעה למסלול באזור האגמים
כדאי להקדיש לאזור האגמים לפחות ארבעה לילות, כמובן שאם אתם מהמשפחות שאוהבות לקחת את הזמן ולטייל הרבה ברגל אפשר לשהות גם יותר משבוע. ניתן להתמקם במקום אחד ולבצע גיחות יומיות (טיול כוכב – נסיעות ארוכות יותר) או לנדוד בין כמה מקומות ולשהות לילה או שניים בכל אחד.
במידה ומגיעים מכיוון דרום או מזרח אנחנו ממליצים:
– להתחיל בווינדרמיר (Windermere) או בבוונס און ווינדרמיר (Bowness-on-Windermere) שהיא העיירה הסמוכה לוינדמיר וקרובה יותר לאגם, או לחילופין באמבלסייד (Ambleside) הקטנה יותר אך המעניינת לא פחות וללון בהן במשך מספר לילות (נאמר 3 אם מגיעים למשך 5 לילות לאזור), בימים אלו תוכלו לעשות טיול שלם יום שלם באחד ההרים שמסביב, לשהות לפחות חצי יום במרכז העיירה/כפר, בחנויות, בגלריות ובמסעדות השונות. לנסוע לראות את המפל שמעל אמבלסייד וכמובן לשוט על האגם שליד ווינדרמיר.
– לנוע צפונה לכיוון קזיק / קסוויק (Keswick) למשך 2 לילות נוספים. בימים אלו ניתן לסייר בעיר, לעלות למעגל האבנים הסמוך אליה (מזכיר את סטונהנג' רק שהנוף יפה יותר והגודל שונה, יש באנגליה מאות מעגלים מסתוריים כאלו), לנסוע צפונה לעיר Carlisle לטיול של אחה"צ ואף לשכור אופניים ולצאת לטיולים רכובים במסלולים שבאזור (מומלץ להיעזר בתחנת המידע המקומית לתיירים כדי לקבל המלצות ומפות).


קצת הסטוריה
בדומה לארץ ישראל, איזור האגמים (כמו יתר אנגליה) היה בשליטת הרומאים בעברה הרחוק. ניתן למצוא באיזור האגמים שרידים של מחנות רומאיים וגם חומה שבנה הקיסר הרומי בניסיון למנוע כניסתם של ברברים מהצפון (סקוטלנד של ימינו) לאנגליה. שרידי החומה פרושים מחוף לחוף ומהווים אטרקציה נדירה לחובבי אתרים ארכיאולוגים. איזור האגמים היה מיושב על-ידי בני אדם כבר לפני 5,000 שנה. במשך הזמן שהו באיזור האגמים עמים רבים במקומות שונים, ניתן למצוא עתיקות ומבנים מהתקופות השונות ומעמים כמו הקלטים והויקינגים.

האוכל כמובן מגוון, מקומי וגם בין-לאומי, בעיקר בפאבים אנגלים חמימים, מסעדות כפריות, ושווקים של תוצרת מקומית בסופי השבוע. מחירי המזון – באופן כללי כמו בארץ ואף קצת פחות. מנה עיקרית טובה במסעדה ממוצעת – בסביבות 50 ש"ח (8-14 פאונד, מעל טווח זה המסעדה נחשב ליקרה, מתחת, לזולה). רצוי לסעוד בפאבים המקומיים, פאבים אלו לרוב מגישים אוכל מסורתי בריטי טוב באווירה חמימה ורוב הפאבים מתאימים גם לילדים בשעות היום ומגישים בחלקם גם ארוחות בוקר. בעיירות המרכזיות ניתן למצוא מסעדות רבות ובהן אוכל הודי לא רע, מסעדות איטלקיות לא משהו וסגנונות אוכל נוספים. בחלק גדול מהסופרמרקטים ניתן למצוא סנדוויצ'ים מוכנים במחיר 3-5 פאונד. קניית מוצרים לסלסלת פיקניק (שיהיה מה לאכול בראש ההר..) תעלה בממוצע 15 פאונד.

מיקום איזור האגמים
שימו לב במפה לסמנים האדומים (הצבעה עם העכבר מציגה את המיקום)
– במפה הימנית, הסמן התחתון ממוקם על לונדון והעליון על העיירה המקסימה Ambleside שבאיזור האגמים (ניתן לראות שהאזור הררי יותר מרוב אנגליה השטוחה).
– במפה השמאלית רואים את איזור האגמים עם סימון 4 העיירות הפופולריות והמומלצות לביקור.

Get Directions
Get Directions

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות